Bugün, 21 Temmuz 2024 Pazar

Atölye Derslerini YADES’te Aldılar; Yaşayarak Öğrendiler

Atölye Derslerini YADES’te Aldılar; Yaşayarak Öğrendiler

ISPARTA 15.05.2024 10:21:00 0
Atölye Derslerini YADES’te Aldılar;  Yaşayarak Öğrendiler

Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğünün 2021 yılında başlattığı Yaşlı Destek Hizmetleri kapsamındaki projesi hız kesmeden devam ediyor. 

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yaşlılara verdiği önem kapsamında hazırlanan projelerle yaşlılara Dere Mahallesinde açılan Gül Kokulu Çınarlar Vefa Konağı Yaşlı Destek Merkezi (YADES) ile 65 yaş ve üstü vatandaşların korunması ve desteklenmesi ile psiko-sosyal bakıma ihtiyacı olanların yaşadıkları mekanlarda veya merkezde gerekli bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik faaliyetler bütün hızıyla devam ediyor. YADES’den faydalanan vatandaşlar, burada sunulan hizmetler sayesinde güzel vakit geçirmeye devam ediyor. YADES’e de farklı okullardan ziyaretler devam ediyor. 

Son olarak da Tümay Yavuz Ali Ergün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencileri ziyaret ederek hasta yaşlı bakım alanında 8 saatlik atölye derslerini YADES’te aldı, ayrıca yaşlılarla bir araya gelerek iletişim becerilerini geliştirdiler, Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yaşlılara yönelik verilen fiziksel aktiviteleri takip ettiler. YADES kapsamında yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiler veren Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ender Güven, “Isparta Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak 2021 yılında başlattığımız yaşlı destek hizmetleri YADES projemizi sürdürmekteyiz. Bu konuda çok iyi geri dönüşler aldık. 

Bizlere bu fırsatı sunduğu için Sayın Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen’e çok teşekkür ediyorum. Yaşlarımızı sabah evlerinden servisimizle alıp gün boyu merkezimizde değişik faaliyetlerle, el becerileri, zihin becerileri, sosyal yaşama adaptasyonlarıyla ilgili etkinliklerimizi sürdürmekteyiz. Bu dönem içerisinde tabii okullarımız da bizleri ziyarete geliyorlar. Bugün de Tümay Yavuz Ali Ergün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ağırlıyoruz. Öğrencilerimiz okullarında eğitim aldıkları alanlarla ilgili olarak burada uygulamalı olarak yaşlarımızı ziyaret ediyorlar. Biz de hem yaşlarımıza hem de öğrencilerimize destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. 

Tümay Yavuz Ali Ergün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hasta Yaşlı Bakım Alan Şefi Demet Macit de “10. sınıf öğrencilerimizin 8 saatlik bir atölye dersi vardı. Bu dersin etkinliği olarak hem de hasta yaşlı bakım alanı olduğumuz için yaşlılarımızla öğrencilerimizi buluşturalım istedik. Öğrencilerimizin iletişim becerilerini kazanmasını daha da ilerletmesini sağlayalım diye buradayız. Bunun için Özge hocamla birlikte geldik. Ders öğretmenleriyiz, çok mutlu olduk. Çok güzel şeyler yaşadık. Öğrencilerimiz empati duygusunu geliştirdiler ve gerçekten biz çok etkilendik. Çok güzel bir hizmet. Böyle bir hizmet içinde başkanımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Tümay Yavuz Ali Ergün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Öğretmeni Özge Bodur da “Yaşlanan bir nüfusuz. 

Böyle bir hizmetin olması ülkemizde bu tarz hizmetlerin yaygınlaşması gerçekten takdire şayan. Ben belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu. YADES’te bulunmaktan dolayı duydukları mutluluğu ifade eden öğrenciler de “Buraya geldiğimiz için çok mutluyuz. Bizi buraya getirdikleri için öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum. Yaşlılarla vakit geçirmek çok güzeldi. Biz çok eğlendik, onlar da eğlendiler. Onlar için de bir farklılık oldu. Bizim için de farklılık oldu. Öncelikle yaşlılarımız çok yardımsever. Hemen bize hoş geldiniz dediler ve çok mutluyuz. Yaşlarımıza burada çok iyi bir hizmet verildiğini düşünüyorum ve aynı zamanda çok iyi şekilde bakılıyorlar, yalnız kalmıyorlar. 

Çok iyi bir şekilde faaliyet gösteriyorlar. Başkanımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Okulda gördüğümüz çoğu şeyi burada da öğrenmiş olduk. Yaşlılarımız çok mutlu oldu. Biz onları çok beğendik. Çok tatlılar çoğu şeyi gördük, öğrendik. Mesleğimiz için çok güzel bir yer” ifadelerinde bulundular.


Pazar 33.5 ° / 20.6 °
Pazartesi 35 ° / 21.7 °
Salı 35.1 ° / 22.1 °